Objekta novietojuma noteikšana pasūtītāja zemes gabalā – process, kurā tiek noteikts precīzs būvobjekta, piemēram, mājas, ēkas vai citas būves, novietojums. Tas ietver tālāk minētos soļus:
Sākumā ir rūpīgi jāapseko zemes gabals, uz kura tiks celts objekts. Tas ietver topogrāfijas, ģeodēzisko datu analīzi, kā arī vietējo būvnormatīvu un noteikumu izpēti.
Vadoties pēc zemes gabala apsekošanas rezultātiem, tiek izstrādāts objekta novietojuma plāns. Šajā plānā tiek noteikta topošās būves atrašanās vieta, orientācija un izmēri.
Dažos gadījumos var būt nepieciešams veikt zemes izpētes darbus, lai noteiktu grunts īpašības un sagatavotu vietu pamatiem.
Pēc objekta novietojuma plāna izstrādes dabā tiek atzīmēts pāļu lauks. Tas ietver precīzu koordināšu un dziļumu noteikšanu, kādā tiks ievietoti pāļi nākotnes pamatiem.
Ir arī būtiski ņemt vērā to, ka objekta novietojumam ir jāatbilst visām nepieciešamajām saskaņošanām un atļaujām no vietējām iestādēm un organizācijām.
Pēc šo darbību veikšanas var nodrošināt precīzu un atbilstošu būvobjekta novietojuma plānu pasūtītāja zemes gabalā pirms būvdarbu uzsākšanas.
Skrūvpāļu ieskrūvēšana – process, kurā skrūvpāļi tiek nostiprināti zemē ar īpašu aprīkojumu vai arī manuāli. Šo procesu veic, ievērojot pāris svarīgus principus, tostarp pāļu vertikālu novietojumu un ievietošanas dziļuma noteikšanu atbilstoši grunts īpašībām.
Pirms darb sākšanas zemes gabalā tiek veikta grunts analīze, lai noteiktu tās īpašības, tostarp blīvumu un gruntsūdeņu līmeni. Tas palīdz noteikt pāļu novietojuma dziļumu.
Zemes gabals, kurā tiks uzstādīti pāļi, ir jāsagatavo, jānovāc šķēršļi un jāveic nepieciešamie pasākumi, lai strādniekiem būtu piekļuve un droši darba apstākļi.
Skrūvpāļi tiek ieskrūvēti gruntī, izmantojot īpašu aprīkojumu, piemēram, skrūvmašīnas vai mehāniskas vinčas. Uzstādīšanas laikā ir svarīgi, lai pāļi atrastos vertikāli.
Pāļa ievietošanas dziļums ir atkarīgs no grunts īpašībām un projekta prasībām. Pāļus ievieto tā, lai tie izietu cauri kūdras, nosēdumu slāņiem jeb zemāk par gruntsūdeņu līmeni, nodrošinot drošu un stabilu pamatu.
Pēc pāļu ievietošanas tiek veikta kvalitātes kontrole, lai pārliecinātos, ka tie ir ievietoti vertikāli un pareizajā dziļumā.
Pēc skrūvpāļu ieskrūvēšanas izveidojas stingrs un noturīgs pamats, uz kuriem būvēt objektus, un tos plaši izmanto būvniecības nozarē kā pamatus un citām konstrukcijām.
Pāļu līmeņa noteikšana būvprojekta ietvaros ietver vairākas svarīgas darbības, kas nodrošina pareizu pamatu augstumu attiecībā pret zemesgabala reljefu. Šī procesa galvenie etapi:
Sākumā ir jāizlasa projekta dokumentācija, kurā ir norādītas prasības par pamata augstumu un tā attiecību pret zemes gabala reljefu. Tas ietver augstumu virs zemes līmeņa un pāļu izvietošanas shēmu.
Šajā etapā tiek atzīmēts norādītais augstums uz visiem pāļu lauka pāļiem. Tas var ietvert arī īpašu atzīmju jeb marķieru izmantošanu, lai noteiktu precīzu vietu, pie kura pālis ir jānozāģē.
Lai skrūvpāļus apgrieztu vajadzīgajā augstumā, bieži vien tiek izmantots īpašs aprīkojums, piemēram, ripzāģi vai gāzes griezējs. Strādnieki apgriezīs pāļus pēc veiktajām atzīmēm.
Ir svarīgi sekot līdzi tam, lai pāļi tiktu apgriezti pēc atzīmētā līmeņa un nebūtu nelīdzenumu. Pēc līmeņa kontroles tiek veikta izpildīto darbu kontrole.
Pēc pāļu ievietošanas un apgriešanas tiek pārbaudīts, vai panāktais pamata līmenis atbilst zemes gabala reljefam un projekta prasībām. Tas var ietvert pamata augstuma mērījumus attiecībā pret apkārtējo vidi.
Pāļu līmeņa noteikšana un apgriešana ir svarīga, lai nodrošinātu pamatu stabilitāti un darbu atbilstību projekta prasībām un zemes gabala īpatnībām.
Skrūvpāļu šahtu betonēšana – process, kurā skrūvpāļu dobās vietas tiek aizpildītas ar cementa-smilšu betonu, lai palielinātu to stiprību un noturību. Šis process ir svarīgs, kad tiek likti pamati un veidotas citas inženierkonstrukcijas. Skrūvpāļu šahtu betonēšanas galvenie etapi:
Pāļi vispirms ir jāsagatavo betonēšanas darbiem. Tas var ietvert pāļu attīrīšanu no netīrumiem, to vertikālās pozīcijas pārbaudi un, ja nepieciešams, šahtas tīrīšanu no iekšpuses.
Tiek pagatavots cementa-smilšu betona maisījums. Maisījums parasti sastāv no cementa, smiltīm, ūdens un dažreiz arī piedevām atkarībā no projekta prasībām. Ir svarīgi ievērot pareizas komponentu proporcijas, lai iegūtu kvalitatīvu betonu.
Gatavais betona maisījums tiek ieliets pāļa dobajās vietās. To var darīt, izmantojot īpašu aprīkojumu, piemēram, betona sūkņus vai arī darīt to manuāli ar spaini un šļūteni
Pēc betona liešanas ir jāpārliecinās, lai tas šahtā būtu vienmērīgi ieklājies un lai tajā nebūtu gaisa burbuļi. Šim nolūkam var nākties veikt betona vibrēšanu vai arī izmantot citas blietēšanas metodes.
Betonam ir jānožūst un jāsacietē konkrētā laika posmā, un tikai tad var ķerties pie nākamā būvdarbu etapa. Sacietēšanas laiks ir atkarīgs no apkārtējās vides apstākļiem un betona masas sastāva.
Pēc betona sacietēšanas tiek veikta kvalitātes kontrole, lai pārliecinātos, ka pāļi ir pareizi iebetonēti un atbilst projekta prasībām.
Skrūvpāļu šahtu betonēšana uzlabo to noturību un rada stingru pamatu būvkonstrukcijām, tādēļ tas ir svarīgs etaps būvniecības procesā.
Uzgalvju piemetināšana skrūvpāļiem – svarīgs būvniecības procesa etaps, kas nodrošina uzticamu un noturīgu būvelementu, piemēram, siju, stiprinājumu pie pāļiem. Šajā procesā ir vairākas pamatdarbības:
Sākumā uzgalvji tiek novietoti uz skrūvpāļu augšējā gala. Tie kalpo par laukumu vai atbalstu būvelementu, piemēram, siju vai stabu piestiprināšanai.
Uzgalvjus piemetina pie pāļu augšējā gala, izmantojot metināšanas aprīkojumu un īpašus metināšanas paņēmienus. Ir svarīgi nodrošināt kvalitatīvu un uzticamu metināšanu, lai savienojumi būtu stipri.
Pēc uzgalvju piemetināšanas ir svarīgi pārbaudīt līmeni pie uzgalvjiem. Tiem ir jābūt pilnībā iztaisnotiem un horizontāliem, lai nodrošinātu pareizu būvelementu, kas tiks tiem piestiprināti, novietojumu.
Lai novērstu koroziju mitrā vidē, metināšanas un savienojumu vietas var tikt pārklātas ar aizsargpārklājumu vai pretkorozijas materiāliem. Tas palīdz pagarināt metināto savienojumu kalpošanas laiku.
Ja tiek veidota pāļu sasaiste, izmantojot U profila sijas vai citus elementus, uzgalvjus var nelikt, jo sasaiste piestiprina būvelementus pāļiem.
Uzgalvju piemetināšana nodrošina uzticamu un noturīgu būvkonstrukciju elementu stiprinājumu pie skrūvpāļiem un tiem ir būtiska loma pamatu vai citu struktūru izturības un ilgmūžības nodrošināšanā.
FOX F, SIA
40203057930
Kameņu iela 1A-25
Rīga, LV-1073
Latvija